1. Respektujte tedy zásady slušného chování. Posaďte se, až když jste k tomu vyzváni, hovořte jasně a stručně, nejezte a nežvýkejte, nepijte uprostřed vlastního projevu, neskákejte druhému do řeči, vypněte si mobilní telefon.
2. Na úvod pohovoru můžete očekávat tzv. odpočinkové otázky, které mají navodit příjemnou atmosféru, uvolnit napětí a nervozitu. Nejběžnější jsou dotazy na cestu na pohovor, na zajímavosti dne atd. Na tyto otázky je vhodné odpovídat stručně, ale zdvořile.
3. V hlavní části pohovoru bývají kladeny dotazy týkající se vašeho vzdělání, rodinného zázemí, profesní kariéry, zájmů a koníčků. Dále vám mohou být položeny otázky vztahující se na vaše osobní cíle, motivaci. Pro představu můžete očekávat otázky typu:
- povězte mi něco o sobě
- povězte mi o Vašem posledním zaměstnání
- stručně popište Vaši současné či poslední zaměstnání a své postavení v příslušné organizační struktuře
- proč odcházíte od vašeho současného zaměstnavatele
- proč jste se rozhodl/a ucházet se o toto místo
- proč myslíte, že byste měl/a být zaměstnán/a právě u nás
- jaké jsou Vaše silné a slabé stránky
- co víte o naší firmě
- v čem vidíte svůj přínos pro naši firmu
- jakých pět hlavních schopností, dovedností nebo vlastností musí mít člověk, aby uspěl na místě, o které se ucházíte? Na kolik procent v jednotlivých bodech toto splňujete?
4. Na všechny otázky je vhodné odpovídat jasně a srozumitelně.
5. Samozřejmě, pohovor není pro uchazeče pouze "výslech", proto byste i vy měli mít připraveny otázky, které vás v souvislosti s danou firmou či pozicí zajímají. Váš zájem je koneckonců odrazem vaší motivace ucházet se o dané zaměstnání a dobře položené otázky demonstrují vaší inteligenci a rozhled.
6. Po skončení pohovoru je třeba si vyjasnit , do kdy můžete čekat vyjádření společnosti. Je slušné poděkovat za čas, který vám byl věnován a za příležitost se tohoto pohovoru zúčastnit.
|
Teď už by pro vás pohovor měl být snazší.
Přejeme tedy hodně štěstí!!!
|
|